Dodatkowa tablica rejestracyjna dla bagażnika rowerowego na haku holowniczym

Bagażnik rowerowy montowany na haku holowniczym jest często używany do przewożenia rowerów, jako alternatywa do bagażnika dachowego. Jednak po zamocowaniu rowerów na bagażniku z tyłu samochodu powstaje problem - nie widać tablicy rejestracyjnej, bo zasłaniają ją rowery. A tablica rejestracyjna, zgodnie z prawem, musi być widoczna.

Właściciele rowerów obecnie radzą sobie w ten sposób, że sami robią dodatkową tablicę i umieszczają ją z tyłu na bagażniku w widocznym miejscu. Ale jest to niezgodne z prawem, ponieważ tylko organ rejestrujący właściwy dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu może wykonać tablicę rejestracyjną i musi być ona oznakowana specjalnymi nalepkami legalizacyjnymi.

Aby ten problem rozwiązać, Ministerstwo Infrastruktury w kwietniu 2015 wydało projekt rozporządzenia w sprawie możliwości złożenia przez właściciela pojazdu wniosku o dodatkową, trzecią tablicę rejestracyjną, do umieszczenia na bagażniku rowerowym z tyłu samochodu, w miejscu konstrukcyjnie do tego przeznaczonym. Koszt wydania takiej tablicy wraz z nalepką legalizacyjną ma wynieść 52 zł.

Przy okazji, w rozporządzeniu zostanie uregulowana kwestia oświetlenia bagażnika rowerowego, przenoszonych przez bagażnik obciążeń oraz zabezpieczenia przed rozłączeniem lub przemieszczeniem bagażnika.

Obecnie projekt jest na etapie konsultacji publicznych. Więcej informacji:
http://www.mir.gov.pl/aktualnosci/Transport/Strony/Trzecia_tablica_na_ba...

Jeśli zauważysz, że coś nie działa, napisz do nas o tym, podając szczegóły.